Ders çalışma teknikleri; MATEMATİK

Ders çalışma teknikleri; MATEMATİK

Okul hayatımızın en zor derslerinden olan matematiği anlamak ve yapabilmek için biraz daha emek vermemiz gerekmektedir. Sözel öğrenciler ile aradaki farkı açmak için şüphesiz ki en önemli derstir matematik. Kâbus olarak görmek yerine daha eğlenceli hale getirerek başarımızı arttırabiliriz. Yapmamız gereken ise öncelikle istikrarlı olarak çalışmaktır.

ÖN YARGILARDAN KURTULUN

Matematik zor ya da sevilmeyen bir ders olabilir. Yine de başarımızın önünde aşmamız gereken bir ders olması sebebi ile öncelikle yapmamız gereken ön yargıdan uzaklaşmak. Daha önce başarısız olmuş olabilir ya da anlamadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. En baştan başlamamız gerekiyor olsa bile düzenli ve kararlı çalışma ile başarabiliriz.

EZBERLEME ÖĞREN

Dersi derste dinlemek birçoğumuzun duyduğu bir cümledir. Ancak en etkilisi de budur. Öncelikle anlamadığımızı düşünsek dahi odaklanarak dinlemeli ve notlar almalıyız. Konuları anlaşılır şekilde kendi yöntemimiz ile küçük notlar haline getirmeli ve formülleri de ayrı bir yerde toplamalıyız. Ezber geçici olacağı için yazarak veya dinleyerek, sizin için en uygunu hangisi ise o şekilde öğrenmeye başlamalıyız. Formülleri ve konuları öğrenmek için ise bol bol matematik testleri çözmemiz gerekmektedir. Hatalı olduğunuz bölümlerde de notlar alarak yanlışı tekrar etmemek için iyice konuları pekiştirmeliyiz.

Matematik için diğer derslere göre daha özenli çalışma programları hazırlamalıyız. Temelinizin olmaması engel değil. Bol bol matematik soruları çözerek başarıyı yakalamanız mümkündür.  Burada ise önemli olan vazgeçmeden düzenli olarak konu çalışma ve matematik testlerine devam edebilmektir. Çalışacağınız saate ise tabii ki siz karar vermelisiniz ancak unutmayın ki ne kadar çok zaman ayırırsanız başarı oranınız ise o kadar artacaktır.

KONULARDA BOĞULMAYIN

Adım adım ilerlemeniz her zaman sizi başarıya daha sağlam adımlar ile götürecektir. Konulara birden dalmak yerine kolay olanlardan zora doğru gitmeniz daha faydalı olacaktır. Konu çalışma ve konu bitimlerinde test şeklinde ilerlemelisiniz. Konular ilerledikçe ise karışık test soruları ile yola devam etmelisiniz.

Konuları düzenli çalışıp pekiştirdikçe ve testleri sıklaştırdıkça matematiğin aslında o kadar da anlaşılmaz olduğunu fark edecek ve başarıya ulaşacaksınız. Kısaca konu anlatımlarına çalışırken tutacağınız notlar ve formüller oldukça önemlidir. Sonrasında ise farklı soru türleri ve test kitapları ile matematiği kâbus olmaktan çıkaracaksınız.