Zamanı verimli kullanmak için neler yapılabilir?

Zamanı verimli kullanmak için neler yapılabilir?

Verimli ders çalışmanın çok zor olduğunu düşünenlerimiz olmuştur. Birçok kez program yapıp, sonrasında bu programı uygulayamayan okurlarımız için önemli ip uçlarımız olacaktır.
 
Öncelikle verimli bir program yapmalısınız. Abartı ve uygulaması çok zorlayan programlar yapmaktan kaçınmalısınız. Ulaşması zor hedefler size imkansız olarak gözüküp yolun başında pes etmenize sebep olabilir. Önemli olan yaptığınız programa uyabilmek ve devamlılığını sağlayabilmektir. Orta seviye ve sizi yolunuzdan çevirmeyecek hedefler koyun.
 
Konsantre olabilmeniz için ortamın uygunluğu çok önemlidir. Çalıştığınız odanın ısısı sıcak ya da soğuk olmamalıdır. Odanın havadar olduğundan emin olmalısınız. Dikkat dağıtıcı objeler de konsantre olmakta zorluğa sebep olabilir. Bu nedenle ortamda poster, televizyon gibi dikkat çeken eşyaları odanızda bulundurmamaya özen göstermelisiniz.
 
Sağlam bir kafa için vücudumuza da iyi bakmalı, yeterli ve gerektiği gibi beslenmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Özellikle protein ihtiyacınızı karşılamayı ihmal etmemelisiniz. İmkanlarınız ölçüsünde sabah kahvaltılarında yumurta, süt, peyniri; öğle ve akşam yemeklerinde protein içeren et, tavuk, kuru bakliyatları tüketmeye özen göstermelisiniz. Bunların yanı sıra uyku ihtiyacınızı yeteri kadar karşılayıp dingin bir vücutla derse başlamanız size büyük avantaj sağlayacaktır.
 
Şimdi sıra çalışma sistemi oluşturmaya geldi. Masanıza sadece çalışacağınız konuyla ilgili materyalleri almalısınız. Konuyla ilgili ön okuma yapmak zihninizde genel bir bilgi birikimi oluşturacaktır. Bunu vidyo izleyerek de sağlayabilirsiniz. Sonra derinlemesine çalışıp önemli gördüğünüz bilgileri not etmelisiniz. Unuttuğunuz konuları tekrar ederken tuttuğunuz notlar sizin için altın değeri kazanacak ve konuyu baştan sona tekrar edip zaman kaybı yaşamanızı önleyecektir. Üçüncü aşama olarak yapmanız gereken kaliteli kaynaklardan test çözmektir. Soru cevap yöntemi okuduklarınızı hatırlamamızda en etkili yöntemlerden biridir. Fark etmeden tekrar etmemizi sağlar.
 
Çalışırken sizi uzaklara götüren hayalleriniz ya da dikkatini dağıtan zihninizde dolaşıp duran düşünceleriniz illaki olmuştur. Bu durumda olabildiğince kendinizi derse vermeye çalışın. Eğer veremiyorsanız da hayallerinizi kısa tutmaya çalışın. Böylelikle zaman kaybını en aza indirebilirsiniz.
 
Tüm bunların yanı sıra şunu unutmamalısınız ki her şey zihninizde biter. Kendinize inanın. Enerjinizi yüksek tutun. Pozitif olursanız özgüveniniz de zinde kalır.