Nasıl Ders Çalışılır?

Nasıl Ders Çalışılır?

Öğrencilerin en büyük sorun olarak gördüğü bu durum, çözüldüğün de ne kadar rahatlayacaklarını bilselerdi hemen kollarını ders çalışmak için sıvarlardı. Televizyon ya da bilgisayar ekranında geçirilen vakit hiç durmadan akar gider.

·       En zorlanan dersle başlamak her zaman en iyisidir. Enerjiniz yüksekken bu enerjiyi doğru kullanmanızı sağlar.

·       45 dakikada bir 10 ‘ar dakikalar molalar da sizi dinlendiren şeylere yönelmeniz bilgilerinizi sindirmenizi sağlar.

·       Ders çalışmak büyük bir iş gibi gözünüzde büyüse de sonra yaşanacak pişmanlığınızı düşünün, ders tamamlandıktan sonraki rahatlığınız paha biçilemez olacaktır.

·       Hedefler koymak her zaman işe yarar. Bunlar çok büyük olmak zorunda değil, ders çalışmaya başlamadan önce kendinizi bilerek ve yapabileceklerinizi ölçerek hedefe gitmek için çalışın.

·       Sizi motive eden şeyleri keşfedin ve unutmamak için sizi motive eden şeyleri gözünüzün önünde olacak şekilde not edin.

·       Sürekli aynı konu içeriklerini çalışmak yerine farklı dersler çalışın, bu sürekli aynı şeyi yaparak sıkılmanızı sağlar. Örneğin bir sözel bir sayısal çalışmanız size değişiklik sağlayarak çabuk sıkılmanızı önleyecektir.

Evde Nasıl Ders Çalışabilirim?

Temiz ve düzenli bir ortam da çalışmak verimin ilk şartı olurken dikkatinizi dağıtan şeylerden de uzaklaşmış olursunuz. Dağınık bir oda da zaten kafanızın da dağınık olduğunu gösteren bir işaret olabilir. Ders çalışırken test çözmek doğru ve yanlışları not almak, size sınavlarda hatırlatıcı etki sağlar. Test çözmek için online test oldukça etkili olacaktır. Online test çözmeyi oyun gibi düşünerek online test çöz sistemine çabucak adapte olunur. Test çözme sayesinde çalışılan derslerin tekrarı da sağlanır.

Yorgunken Nasıl Ders Çalışılır?

Yorgun olduğunuz zaman çalışmanızdan hiçbir şekilde verim alamazsınız. Dinlenmek için kendinize zaman ayırıp dinlendikten sonra çay ya da sevdiğiniz sıcak bir içeceğinizi yanınıza alarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Sürekli kendinize yüklenerek ya da hırpalayarak başarı sağlanmaz. Başarının şartı sakin ve istikrarlı şekilde çalışarak sağlanır. Kendinize alacağınız notlarla ilerlemelerinizi, önceki eksiklerinizi, gözden kaçırdıklarınızı da görmüş olursunuz. Yorgun ya da kötü hislerle yapılan bütün işler verimsiz olur. Çünkü enerjiniz kötü giden şeylerdedir. Acele etmek yerine daha sakin kalıp kendinizden verim almaya alan açmalısınız.