Yeni nesil sorular nasıl çözülür?

Yeni nesil sorular nasıl çözülür?

Yeni nesil sorular artık birçok sınavda karşımıza çıkan bir kavram olmaya başlamıştır. Yeni nesil sorular; ezberci eğitim anlayışından uzak, düşünmeye sevk eden, birkaç kazanımı bir araya getirip bu kazanımların çözüm yolunda uygulanmasının istendiği sorulardır. Yeni nesil sorular sadece bilgiyle çözülemeyip, bilginin yanında konuya hakim olmayı ve mantık yürütmeyi gerektirmektedir. Bu tarz soruları çözmenin yolu okuduğunu anlamaktan geçmektedir. Bunun için bol bol kitap okumalısınız. Karmaşık gibi görünen uzun paragraf sorular gözünüzü korkutmamalı aksine bu tarz sorular da daha çok bilgi verildiği için çözümü daha kolay olmaktadır. Böyle uzun sorularda notlar alarak adım adım ilerlemeyi deneyebilirsiniz.

 

Türkçe sınavlarında dil bilgisi yerine birkaç konuyu kapsayan, okuduğunu anlama becerisini ölçmeye yönelik sorular gelmektedir. Yine Matematik sınavlarında bir konu üzerinden soru sormak yerine birden fazla konuyu harmanlayıp oluşturulan sorular karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz sorularda adım adım ilerlemek sizleri çözüme yaklaştıracaktır. Dikkat etmeniz gereken başka bir husus ise notlarınızı zihninizde tutmaya çalışmayın. Dikkatinizin dağılmaması için çözüm yolunda kısa notlar alarak ilerlemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Aceleci davranmayıp bulduğunuz sonucun mutlaka sağlamasını yapmalısınız. Uzun sorular karşısında önyargılı olmayıp çözüm odaklı ilerlemelisiniz. Fen bilimleri sınavında sorulan soruların konuları farklılık gösterse de genellikle muhakeme yeteneğini ölçmeye yönelik olmaktadır. Tablo, grafik soruları sorularak görsel okuma becerisi test edilmektedir. Günlük hayatta karşılaştığınız tablolarda anlatılmak istenenleri analiz etmek, yorumlamak bu kazanımınızı pekiştirecektir.

 

YENİ NESİL SORULARI ÇÖZMEK İÇİN BİRKAÇ İPUCU

1.     Düzenli olarak kitap okumalısınız. Bu sorular okuduğunu anlamaya yönelik olduğundan düzenli olarak kitap okumak bu kazanımızı geliştirecektir.

2.     Önyargılı olmayın. Bir sorunun zor olduğunu düşünmek hata payınızı artıracaktır. Unutmayın uzun paragraflı soru zor soru demek değildir.

3.     Notlar alarak ilerleyin. Bu soruyu analiz etme açısından işinizi kolaylaştıracaktır.

4.     Hızlı okumayı öğrenin. Hızlı okumanız size zamandan kazandıracaktır. Böylelikle aceleci davranmazsınız ve hata payınız düşer.

5.     İşlem yapmaktan kaçınmayın. Her şeyi zihninizde tutamazsınız. Ufak bir dikkat dağınıklığı sonucu zihninizdeki her şey uçup gidecektir.

6.     Bu tarz sorular birden fazla kazanımı birleştirmenizi istediğinden öncelikle tek tek kazanımlarınızı pekiştirmelisiniz. Ders konularında eksik bırakmamalısınız. Sonrasında yeni nesil soruları çözmeye başlamalısınız.

7.     Çözemediğiniz soruları mutlaka çözdürmelisiniz. Ayda bir bu çözemediğiniz sorulara dönüp tekrar çözmeye çalışmalısınız.

8.     Düzenli ders tekrarı yapmalısınız. Çalıştığınız konu ile ilgili soru çözüp kazanımlarınızı pekiştirmelisiniz.

Unutmayın anlamak başarmanın yarısıdır. Okuduğunuzu anlamıyorsanız, çözüme ulaşamazsınız.