Hızlı test çözme teknikleri

Hızlı test çözme teknikleri

Sınavlar ve ders hayatımızın neredeyse her bir parçasında var. İlkokuldan başlayarak, ortaokul, lise ve sonrasında sınavlarla karşı karşıya kalıyoruz. Sınavlara en iyi hazırlık ise öncesinde iyi antrenman yapmak yani öğrencinin testlerle arasının iyi olmasından geçiyor. Test çöz ve arkana yaslan yalnızca yeterli değil tabi… Hızlı ve en az hatayla soruların şıklarını işaretlemek eğitim hayatında başarılı olmanın önündeki kilidi açmaya çok büyük bir yardımcı. Peki ders başarısında böyle büyük bir yeri olan test çöz teknikleri nasıl hızlı ve hatasız hale getirilir? İşte okul kademelerine göre hızlı test çözme teknikleri…

 

İlkokul hızlı test çözme teknikleri…

 

İlkokul öğrencinin okul öncesinden sonra eğitim hayatının tam manasıyla başladığı ilk ve en önemli adımların atıldığı yer. Burada artık yavaş yavaş okuma ve yazmayla şıklarla tanışılmaya başlanıyor. Öğrenci ilkokul için örneğin Türkçe dersi veya fen bilgisi testini çözüyor ise onun zihin ve algılama kapasitesine uygun basit ve temel düzeydeki bilgileri öğrenme kapasitesini ölçen testlerle karşı karşıya kalacaktır. Bu yüzden konunun özü iyi öğrenildiği zaman, okumanın da hızına paralel olarak (okuma hızının geliştirilmesi büyük yarar sağlar) hızlı test çözebilme yeteneği her geçen gün iyileşecektir. Bu eğitim seviyesindeki öğrenciye en temeldeki bilgileri çok doğru bir şekilde oturtması sağlanmalı ve sağlam temellerle testleri çözebilmesine ebeveynler tarafından yardımcı olunmalıdır. Zamanla test çözme hızı da artış gösterecektir.

 

Ortaokul hızlı test çözme teknikleri…

 

Ortaokul öğrencileri artık ilkokula göre daha gelişmiş bilgi ve algılama kapasitelerine sahiptir. Bu yüzden liseye hazırlık dönemi ile ciddi bir sınav dönemine de girmelerine az kaldığı hesap edilirse testleri en pratik ve hızlı nasıl çözebilirler, bunun üzerine odaklanmaları yararlı olacaktır. Örneğin matematik sosyal bilgiler ve İngilizce gibi ders testlerinin çözerken sözel alanlarda liseye geçiş sınavında hız artık onlar için önem kazanacağından okuduğunu anlamak ve soruyu ilk kez okuduğunda algılamak yeniden dönmemeyi sağlayacak ve öğrencilere hız kazandıracaktır. Ufak antrenmanlarla soruları tek seferde doğru şekilde anlayacak şekilde çalışmalar gerçekleştirilirse yararlı sonuçlar elde edilebilir.

 

Lise öğrencileri için hızlı test nasıl çözülür?

 

Lise öğrencileri artık işlerin daha da ciddileştiği bir yerde bulunmaktadır. Üniversite gibi meslek seçimi için önemli bir yol ayrımına gelecekleri hesaba katıldığında testlere hem pratik ve hızlı hem de hatasız çözmelerinin su götürmez bir gerçek olduğu ortadadır. Bu yüzden özellikle Matematik ve fen bilgisi alt alanları da dahil olmak üzere Türkçe, sosyal bilgiler tercihlerine göre İngilizce alanlarında hızlı test çözmelerinin büyük bir yeri olacaktır. Sınav antrenmanlarında ve sınavlarda zorlanılan soruların üzerinde çok uzun zaman harcanmaması, önce sorunun kalıbına ardından sorunun metnine bakılması gibi konular ciddi bir hız kazandıracaktır. Yine atlanılan soruların başına koyulan işaretle sonradan dönüp o sorulara bakılabilir. Bunun dışında soru kalıplarının olumsuzluk eklerine de ciddi düzeyde dikkat edilmelidir. “Her zaman”, “asla”, “değildir” gibi ifadeler düzgün okunmalı ve buna göre testler çözülmelidir. Kararsız kalınan şıklarda 2 şıkka düşürülmediyse tamamen rastgele bir seçim yapılmamalıdır. Bu gibi temel konulara dikkat edilir ve motivasyonu düzgün şekilde sağlanırsa hızlı test çözme tekniklerini anlamak açısından iyi bir yol alınmış olur.