LGS Çıkmış Sorular Çöz

Her yıl ülke genelinde mezun olan binlerce ortaokul öğrencisinin; hayallerinde olan liselere giriş yapmak için girmeleri gerektiği ve ter döktüğü bir sınav olan LGS söz konusu olunca, insanlar tarafından cevapları merak edilen pek çok soru vardır.


Gelin ve sizler için ayrıntılı olarak araştırdıktan sonra elde ettiğimiz bilgiler sayesinde kaleme almış olduğumuz bu yazımızda; LGS Nedir sorusundan başlayarak, bu soruların cevabını teker teker öğrenelim.


LGS Nedir


Kendinden önce gelen TEOG sınavının yerine geçmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk olarak 2017-2018 eğitim yılında yürürlüğe sokulan LGS (Liselere Geçiş Sistemi) sınavı, ortaokuldan mezun olan öğrenciler için her yıl yapılmakta olan ve binlerce kişinin katıldığı bir sınav sistemidir.

Böylece LGS Nedir sorusuna kısaca yanıt verdiğimize göre,artık sınavda hangi konuların olduğuna bir göz atalım.

LGS Konuları Nelerdir


TEOG'un kaldırılmasıyla yürürlüğe giren ve uygulanmaya başlayan LGS sınavı ile ilgili olarak, cevabı en çok merak edilen sorulardan birisi de LGS Konuları Nelerdir sorusudur. Sınava girecek olan öğrencilere; daha önceden görmüş oldukları Matematik, Türkçe, İnkilap Tarihi, Fen Bilimleri , İngilizce ve Din Kültürü derslerine ait olan çeşitli konulardan toplamda 100 adet soru sorulmaktadır.

Şimdi; LGS Konuları Nelerdir sorusuna mümkün olduğunca kısaca bilgi verdiğimize göre, gelelim sınavda konulara göre nasıl soru dağılımı yapıldığına.

LGS Konularına Göre Soru Dağılımı


Sınavdaki soruların konuları bir yana; LGS ile alakalı olarak merak edilen bir başka soru da, LGS Konularına Göre Soru Dağılımı nasıldır sorusudur.Kısaca söylemek gerekirse; sözel ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşan sınavdaki konulara soru dağılımı, aşağıda belirtildi şekilde gerçekleşmektedir:

-Türkçe (20 Soru)
-Din Kültürü (10 soru)
-İnkilap Tarihi (10 soru)
-İngilizce (10 soru)
-Matematik (20 soru)
-Fen Bilimleri (20 soru)

Artık LGS Konularına Göre Soru Dağılımı sorusuna mümkün olduğunca cevap verdiğimize göre; son olarak, son olarak sınavda daha önce çıkmış sorular hakkında bahsedeceğiz.

LGS Çıkmış Sorular


LGS sınavı ile alakalı olarak; özellikle de sınava mümkün olduğunca iyi bir şekilde hazırlanmak isteyenlerin merak ettikleri konulardan birisi de, nerede LGS Çıkmış Sorular kaynakları bulabilecekleridir. Bu aslında cevaplaması oldukça basit bir sorudur. Gerek LGS sınavı ile alakalı olarak çıkan çalışma yayınları gerek ise youtube gibi platformlardaki eğitici videolar ve websitelerinde yayınlanmış olan bilgilendirici makaleler, bu sorunun cevabına ulaşmanızda yardımcı olacaktır.

Yazımızın sonuna geldik ve LGS Çıkmış Sorular gibi , LGS ile alakalı önemli pek çok soruya elimizden geldiğince yanıt vermeye çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın.

LGS Çıkmış Sorular Çöz Testleri Çöz